Home

پایداری MOSO

  از cradle to cradle

بامبو یکی از منابع سریع الرشد و تجدیدپذیر در جهان است. در حجم زیاد CO2 را جذب می کند.

بامبو MOSO با داشتن ویژگیهایی قابل مقایسه با چوبهای جنگلی جایگزینی مناسب برای کمبود رو به افزایش چوبهای جنگلی مناطق گرمسیری است.

در زیر توضیح خواهیم داد که چرا MOSO پایدارترین انتخاب در تمام فاز چرخه حیاتش است.

بامبو MOSO:

جایگزین سریع الرشد چوبهای جنگلی

جایگزین سریع ­الرشد چوبهای جنگلی. گونه­ های غول ­پیکر بامبوی MOSO ، متعلق به سریع ­الرشدترین گونه ­های گیاهی در جهان هستند. این گیاه ظرف دو ماه ارتفاع نهایی­اش به 20 متر می­رسد (با سرعتی نزدیک به 1 متر در روز در خلال فصل رشد!) حدود 5-4 سال طول      می کشد تا یک ساقه کاملا رشد کند و ویژگی­های فوق ­العاده ­ای شبیه چوبهای جنگلی پیدا کند (سختی، استحکام، حفظ حالت (ثبات فرم) ) این در تضاد فاحش با چوبهای جنگلی است.

50 سال طول می­کشد تا این درختان کاملا رشد کنند، فوق­ العاده کمیاب هستند و اغلب بسیار گران.

می­توانید رشدی با سرعت 1 متر

در روز را تصور کنید؟

جنگل داری پایدار (قابل نگهداری) بامبو:

یک گیاه بامبو متشکل از چند تیرک است و هر ساله از گیاه مادر جوانه ­های تازه رشد خواهند کرد. معمولا، 25-20% از تیرکهای مزرعه یا جنگل قابل نگهداری بامبو را می­توان برداشت کرد. این امر بدون کاهش تعداد تیرکها در هر هکتار صورت میگیرد!

این گیاه پس از برداشت نمی­میرد (همانند درختان)، نتیجتا بدون جنگل­زدایی. در عوض، با برداشت گیاهان بالغ، کیفیت و بهره ­ی مزرعه در حقیقت افزایش می­یابد.


 

گواهی نامه FCS 

FSC یک طرح پیشروی گواهی­نامه برای منبع ­یابی قابل نگهداری چوب است که برای جلوگیری از کاهش جنگل ها ایجاد شده است. کاهش جنگل ها مسئله مهمی برای بامبو نیست، زیرا گیاه غول پیکری است با طرح برداشت سالانه، اما در بسیاری از پروژه­های ساختمانی بامبو، گواهی FSC درخواست      می ­شود.

از سال 2008 به بعد، بامبو جزء سیستم FSC قرار گرفت و MOSO اولین کمپانیِ بامبو بود که تایید شد، و اکثر محصولات می­توانند با گواهیِ FSC تولید شوند.

محصول پاسخگو

MOSO جدای از منبع یابی پایدار، همچنین میخواهد در فاز تولید آنچه درست است را انجام دهد. نه تنها برای کیفیت تولید بلکه برای محیط زیست و انسانهای درون آن. بنابراین، ما از سختگیرانه ترین نُرم ها و رویه ها پیروی میکنیم ، با نگاهی به کیفیت (ISO 9001) و سلامتی و ایمنی (FSC,ISO 14001) .

فضای داخلیِ سالم

 

فضای داخلیِ بسیار مهم است. در اروپا و USA قوانین و نُرمهای بسیار محکمی در رابطه با انتشار مواد شیمیایی ارگانیک فرار (VOC) در فضای داخلی وجود دارد. در اروپا انتشار فرمالدئید تحت نُرم EN717-1 تنظیم شده است.

بیشینه سطح مورد قبول E1 نامیده می­شود، تمام محصولات MOSO از این پیروی می­کنند. حتی برخی از محصولات MOSO از سطح سختگیرانه­ تری تبعیت می­کنند: –E0  هیچ اثری از پخش فرمالدئید وجود ندارد! بعلاوه، تمام کف­های بامبوی MOSO در فرانسه به خاطر پخش VOCها، A و A+ گرفته ­اند: بهترین طبقه­ بندی ممکن!

بادوام = پایدار

دوام بالا یکی از مهم­ترین جنبه­ های پایداری است که اغلب اغماض می­شود. هرچه طول عمر یک محصول بیشتر باشد، اثرات مخرب محیط زیستیِ آن نیز کمتر خواهد بود، به زبان ساده ­تر، زمان بیشتری طول می­کشد تا بخواهیم آن را تعویض کنیم. بادوام بودن وابستگیِ زیادی به کیفیت و ویژگیهای محصول دارد (از قبیل سختی، چگالی و ثبات فرم و غیره).

نمره محصولات MOSO در تمام این فاکتورها بسیار بالا است، و اینها یک محصول را بسیار بادوام و درنتیجه پایدار می­کنند.

بازیافت راحت

البته ما آرزو می­کنیم شما سالها از محصولات MOSO لذت ببرید، اما زمانی فرا می­رسد که چرخه عمر این محصول پایان می­یابد. در آن لحظه یکی دیگر از ویژگی های بامبو مهم می­شود: بازیافت راحت آن؛ مثلا به عنوان منبعی برای ساخت تخته­ فشاری (chipboard) . همچنین می­تواند در یک نیروگاه زیست توده (biomass) به منظور تولید الکتریسیته سبز، سوزانده شود. بدین طریق استفاده از سوخت های فسیلی کاهش می­یابد.

جاپای کربن و LCA و EPD

MOSO تنها تولید کننده بامبو در جهان است که با پیروی از استانداردهای بین­المللی پیشرفته برای گزارش محیط زیستی، کاملا جاپای دقیق محیط زیستی محصولاتش را ارزیابی کرده است.

مطالعات رسمی LCA (ISO 14040/44) که توسط دانشگاه فناوری دلف انجام گرفت، تصدیق کرده است که تمام

محصولات سخت بامبوی MOSO از لحاظ CO2 خنثی هستند یا ، بهتر بگوییم، در تمام چرخه حیاتشان! 

آخرین نتایج LCA توسط MOSO همراه با INBAR در کنفرانس آب و هوا COP21 در پاریس در دسامبر 2015 ارائه شد. بعلاوه، MOSO در 2016 یک بیانیه تولید محیط زیستی (EPD) برای گستره محصولاتش، مطابق با EN15804 منتشر کرد.

محصولات بامبو MOSO به دلیل شفافیتشان در امر گزارش محیط زیستی و تاثیرات اندک مخرب محیط زیستی، برای نیل به نمره­ای بالاتر در سیستم­ های گواهی­نامه ساختمان پایدار پیشرو LEED و BREEAM شرکت کردند.

آینده: 100% cradle to cradle پذیرای بامبو

واضح است، محصولات صنعتی MOSO، که 98-90% از مواد بامبویی ساخته شده است که به طور پایدار از سریع ­الرشدترین گیاه روی زمین، تامین منبع شده ­اند، به طور طبیعی با چرخه زیست­شناسی مفهوم cradle to cradle (C2C) همخوان هستند. MOSO به طور فعال با EPEA هلند کار می­کند، با همکاری کارخانه ­داران پیشرو چسب، به منظور توسعه یک چسب قبول کننده cradle to cradle برای وصل کردن فیبرها و نوارهای بامبو.

برای اطلاع از آخرین پیشرفتها، این صفحه را ببینید.

*بسته به محصول

با وجود انتخاب یک محصول MOSO

هنوز نیاز به کمک بیشتر دارید؟ با ما تماس بگیرید.

با ما تماس بگیرید

تلفن تماس :

88574565 21 98+